„ Ognista Hiszpania”

10 maja w naszej szkole w ramach projektu Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem odbyło się przedstawienie pt.” Ognista Hiszpania” . Wzięli w nim  udział uczestnicy Ligii z klasy 2b:  Oliwia Pierzchała, Joanna Żądło oraz Igor Sudyka,  którzy do współpracy zaprosili także swoich kolegów i koleżanki .  Podczas tego występu można było posłuchać  wiersza pt. „Ognista Hiszpania”, obejrzeć krótką scenkę w języku hiszpańskim, pokaz walki byków, pokaz gry w piłkę nożną oraz taniec hiszpański w wykonaniu uczniów klasy 2b. W oglądaniu przedstawienia wzięli udział uczniowie klas I-III z wychowawcami, Pani Dyrektor naszej szkoły oraz liczne grono rodziców.

Kto ma pszczoły, ten ma miód….

W maju klasę 2b odwiedził bardzo ciekawy gość. Był nim pszczelarz-pan Michał Wasik. W  interesujący sposób opowiedział dzieciom o pszczołach  i  środowisku w którym żyją. Zaprezentował swój własny strój pszczelarza oraz pokazał jak wygląda pszczeli dom. Na koniec zajęć pan Michał miał dla wszystkich dzieci słodką niespodziankę i każdy mógł spróbować miodu z jego własnej pasieki. Był to dla wszystkich bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

Mistrz ortografii

Dnia 17 maja 2017r. w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle odbył się międzyszkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas III "Mały mistrz ortografii miasta Jasła". Naszą szkołę wspaniale reprezentowali uczniowie klas 3 : Janina Szmyd kl. 3 b, Paweł Ptaszek kl. 3 a oraz Gabriela Korczykowska kl. 3 b.  Uczennica klasy 3 b - Janina Szmyd zdobyła 1 miejsce w konkursie i uzyskała tytuł "Mistrza ortografii". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uwaga! Z ogniem to nie jest zabawa!

Chcąc lepiej poznać zawód strażaka uczniowie klasy 1 a i 1 b wybrali się na wycieczkę do jednostki Straży Pożarnej w Jaśle. Podczas spotkania strażacy zaprezentowali strój w jakim wyjeżdżają do akcji oraz opowiedzieli co  trzeba robić, by zostać strażakiem . Uczniowie mogli także z bliska zobaczyć jak wyglądają różne samochody pożarnicze i do czego służą sprzęty, które się w nich znajdują.  Każdy uczeń mógł wsiąść do wozu strażackiego oraz spróbować jak podczas gaszenia pożaru  leje się wodę z węża . Była to ciekawa i pełna wrażeń wycieczka.

Niezwykłe książki

W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie klas 1 a i 1 b uczestniczyli w ciekawych zajęciach. Uczniowie klasy 1 a podczas spotkania w Bibliotece Pedagogicznej bawili się z wierszami Marii Konopnickiej. Bliżej poznali postać pisarki oraz źródła jej inspiracji. W Bibliotece Miejskiej uczniowie klasy 1 b przenieśli się do Krainy Niesnu, poznając niezwykłych bohaterów książki Joanny Preisner. Podczas warsztatów uczniowie brali udział w zabawie , rozwijając wyobraźnie oraz umiejętności językowe. Spotkania w bibliotekach przeniosły uczniów do baśniowej krainy.

Laureaci konkursu Galileo z j.angielskiego

Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły wzięli udział w konkursie z języka angielskiego GALILEO. Konkurs miał formę testu składającego się z 26 pytań. Do każdego pytania podane były 4 odpowiedzi, z których jedna była prawidłowa. Konkurs sprawdzał znajomość gramatyki, funkcje językowe i słownictwo oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych. Oto laureaci i wyróżnieni: Izabela Szerląg (4b) - laureatka, Jagoda Lew (4c) - wyróżniona, Jakub Korczykowski (6b) - laureat, Julia Koś (6b) - wyróżniona. Gratulujemy!

Młodzi mistrzowie

Początkiem roku 2017 nasi najmłodsi uczniowie brali udział w OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ OLIMPUSEK „. Konkurs ten jest przeprowadzany w naszej szkole regularnie a tegorocznymi laureatami zostali: Dziedzic Wiktor ( 1A ), Mikołaj Dobosz ( 1B ), Wiktor Leśniak ( 1B ), Karolina Szerląg ( 2A ), Zuzanna Gałuszka ( 3B ), Filip Dziadosz ( 1B ). Pozostałym uczestnikom również gratulujemy bardzo wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Wyśpiewany sukces

25 kwietnia 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbyły się XVII Muzyczne Prezentacje Uczniów Szkół Podstawowych Powiatu Jasielskiego „Szkolne Hity”. W kategorii klas IV – VI Natalia Kubacka zdobyła II miejsce, a wyróżnienia zdobyły: Aleksandra Klęba i Wiktoria Ryznar. Natomiast w kategorii klas I-III wyróżnienia wyśpiewały: Marlenka Gaweł i Maja Mikoś. Gratulacje!

Literacki sukces Izy Szerląg

Izabela Szerląg ( IV a) została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Korczaka. W XXIII edycji konkursu wiersze naszej uczennicy zostały wybrane spośród 150 nadesłanych zestawów. Jurorzy docenili umiejętność wyrażania własnych myśli i uczuć za pomocą języka poetyckiego oraz  opisywania świata w sposób niebanalny i świadczący o wnikliwości spojrzenia i twórczej wrażliwości. Gratulujemy!

 

Sukcesy plastyczne i literackie w Konkursie "Moje spotkania z przyrodą"

W dniu 9 maja  2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym rozdaniu nagród w XXIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Moje spotkania z przyrodą". Laureatami Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego zostali: Natalia Tomkiewicz (kl.VI a), Aleksandra Kędrek (kl.V c), Julia  Kwilosz (kl.IV c). Wyróżnienia natomiast otrzymali: Michał Cygnar  (kl.VI a) i Julia Mazur (kl.V a). Dwie prace literackie zostały wyróżnione w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Moje spotkania z przyrodą". Są to prace Agnieszki Biesiadowskiej (kl. IV c) i Dagmary Piątkowskiej (kl. Vc). Serdecznie gratulujemy.

Poznaj swój kraj..

Uczniowie klasy 6b i 6c  w tym roku zdecydowali się zwiedzać Ogrodzieniec i Ojcowski Park Narodowy. Pierwszego dnia - w Ogrodzieńcu zwiedzali Park miniatur, Park doświadczeń fizycznych, bawili się w Parku rozrywki oraz byli w Domu legend i strachów. W Parku Miniatur dzieci mogły zobaczyć Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną,  wśród zamków jurajskich, oczywiście ten w Ogrodzieńcu, Będzinie czy Pieskowej Skale i wiele innych. W Parku doświadczeń fizycznych uczniowie mogli  zobaczyć rożnego typu doświadczenia oraz co dużo ciekawsze - sami je wykonać.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzali  przepiękny zamek w Pieskowej Skale, obejrzeli imponującą Maczugę Herkulesa, a na koniec dotarli do jaskini liczącej 320 m długości, w której zgodnie z legendą, ukrywał się Władysław Łokietek. To były ciekawie i wesoło spędzone dwa dni :)

Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II

We czwartek - 18 maja, na jasielskim Rynku, miał miejsce FISHMOB. Wydarzenie to odbyło  się w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ruch Lednicki. Każdego roku tłumy ludzi spotykają się na placach i ulicach miast, aby wspólnie uczcić pamięć o Janie Pawle II. Data akcji jest zawsze bliska dniu rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Dziś nasi uczniowie byli w grupie prawie 1000 osób, które wspólnie tańczyły i śpiewały dla Papieża.