Samorząd Uczniowski

Pomaluj świat… na niebiesko :)

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ w 2007r. W naszej szkole obchody zainicjowali uczniowie z Samorządu Szkolnego – a celem ich akcji było podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z tym zaburzeniem. Motywem obchodów jest kolor niebieski, który jest kolorem solidarności z autyzmem. Na całym świecie, także w Polsce, tego dnia - urzędy i siedziby różnych organizacji podświetlane są tym kolorem, w szkołach uczniowie przychodzą ubrani na niebiesko. W SP1 właściwie nawet nikt przebierać się nie musiał, bo szkolne mundurki mają piękny niebieski kolor, przypadek? ;)

Trwa nabór do Młodzieżowej Rady Miasta

Jesteś mieszkańcem Jasła w wieku od 13 do 19 lat? Chcesz mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie i zrobić coś dla jasielskiej młodzieży? Weź udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła. Właśnie ruszył nabór, który potrwa do 18 marca 2024 r.
Szczegółowych informacji udziela p.G.Nalepa i p.M.Dzik

Miłość, przyjaźń i życzliwość…

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. 

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego koszyczka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.
O uczniach w klasach 1-3 również św.Walenty nie zapomniał - obdarował drobnymi prezencikami i przypomniał, że miłość i przyjaźń to najważniejsze wartości w życiu człowieka :)

Wesołych Świąt!

Mikołajki były jak z bajki ...

Święty Mikołaj to postać, która kojarzy się z radością i prezentami. W Polsce w dniu 6 grudnia obchodzimy jego święto. Wiele dzieci z niecierpliwością czeka na ten dzień, aby otrzymać upominki od Mikołaja. W naszej szkole oczywiście również gościł, co wzbudziło wśród uczniów wiele emocji i pozytywnych wrażeń. Dla uczniów to nie tylko czas oczekiwania na prezenty, ale również okazja do przypomnienia sobie o wartościach takich jak dobroć, hojność i życzliwość. Święty Mikołaj jest uosobieniem tych cech, dlatego też jego obecność w naszej szkole jest ważnym wydarzeniem - chwile spędzone z nim i jego licznym pomocnikami , uśmiechy na twarzach dzieci i radość z otrzymanych prezentów - to wszystko sprawiło, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Andrzejki w Jedynce - czas zabawy i wróżb!

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Samorząd Uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe dla uczniów młodszych klas. Niezwykłe, magiczne damy i wróżbici przepowiadali przyszłość z kart, wróżyli ze szklanej kuli i kubeczków. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby poznać pierwszą literę imienia przyszłej sympatii. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały młodzieży przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara, a andrzejkowe wróżby wprawiły wszystkich w dobry nastrój i dostarczyły wielu pozytywnych emocji. Uczniów klas starszych Samorząd zaprosił na andrzejkową dyskotekę przebierańców – by choć na chwilę oderwać się od szkolnej rzeczywistości. Wszyscy podziwiali nawzajem swoje stroje, robili pamiątkowe zdjęcia, a przede wszystkim wyśmienicie się bawili!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole w dniu 20 listopada odbyły się obchody Dnia Praw Dziecka we współpracy z UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła wspólnie z UNICEF uczciła tę wyjątkową datę i pokazała, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Uczniowie z Samorządu przeprowadzili ciekawe zajęcia przybliżające młodszym kolegom Konwencję o Prawach Dziecka, dzieci dostały również niebieskie serduszka z wypisanymi prawami. Starsze klasy na lekcjach wychowawczych utrwalały wiedzę na temat swoich praw w różnoraki sposób (m.in. wykonanie plakatu, rozwiązywanie quizów).

"Z każdym dniem nowy spełnia się sen" /Król Lew/

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Takie sławy jak Myszka Mickey, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata. Każda z bajek to fantastyczna historia o miłości, przyjaźni, zdradzie, przebaczeniu, oraz wartościach, jakimi warto kierować się w życiu. Każda z nich posługuje się wartościowym przekazem, wskazując światło na końcu tunelu, pomimo zastałych trudności.

Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek? Co roku 5 listopada animowani bohaterowie przypominają o sobie i zapraszają do wspólnego świętowania. W tym roku ten szczególny dzień łączy się z 100 rocznicą powstania wytwórni Walta Disneya, więc mieliśmy podwójną okazję do celebracji! W szkole zaroiło się od księżniczek, piratów, Kubusiów i wróżek – było kolorowo i bardzo radośnie!

Podziękowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki

"W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Cieszymy się, że uczniowie i nauczyciele okazali troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu."

#Pamiętajmy

Postawy patriotyczne kształtowane są u uczniów naszej szkoły już od najmłodszych lat poprzez poznawanie „Małej Ojczyzny” i ludzi dla niej zasłużonych. Dni, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych jest doskonałym czasem do zadumy i kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii. A zatem PAMIĘTAJMY…
Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę, która ma przybliżyć uczniom ideę akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkoła pamięta. Uczennice działające w SU odwiedziły także groby nieznanych żołnierzy i byłych nauczycieli SP nr 1 w Jaśle.

Uczniowie klasy 6b wraz z opiekunami zwiedzili jasielską nekropolię inaczej niż zwykle bo z przewodnikiem z jasielskiego muzeum. Podczas tego spaceru dowiedzieli się bardzo dużo ciekawych faktów na temat samego cmentarza jak i osób na nim pochowanych, a znanych w naszej lokalnej historii postaci. Na lekcjach wychowawczych starsi uczniowie obejrzeli prezentacje o sławnych i zasłużonych dla naszego miasta i ojczyzny mieszkańcach Jasła.

Uczniowie klasy 3b w ramach akcji "Szkoła Pamięta" - wykonała na zajęciach biało - czerwone kotyliony, którymi  udekorowała  znicze. Następnie dzieci zapalały "Światełko Pamięci" na szlaku Miejsc Pamięci Narodowej w naszym mieście. Natomiast dzieci z klasy 2a i 2b odwiedziły Grób Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim - dzieci zapaliły przyniesione znicze i obejrzały historyczną wystawę.

Pierwszaki rówież przyłączyły się do akcji - odwiedzając Stary cmentarz i zapalając światełka pamięci przy grobach poległych żołnierzy.
Ta wzruszająca i piękna lekcja patriotyzmu, do której z ogromnym zaangażowaniem i chęcią przystępują uczniowie jest i będzie kultywowana każdego roku przed dniem 1 listopada.

250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

Świętując rocznicę utworzenia KEN, uczniowie klas 1-3 przyjrzeli się różnym tematom związanym ze szkołą. Pierwszaki, które zaczynają swoją szkolną przygodę, przygotowały prace plastyczne przedstawiające ich wymarzoną szkołę. Uczniowie klas drugich swoją uwagę poświęcili osobie nauczyciela, a szczególnie modzie nauczycielskiej. Wyszukiwali informacje i zdjęcia obrazujące, jak dawniej ubierali się i wyglądali nauczyciele. Te wiadomości zestawili z własnymi projektami  ubioru dzisiejszego nauczyciela. Małymi poetami stali się uczniowie klas trzecich, którzy ułożyli wiersze i rymowanki o szkole i nauczycielu. Podsumowaniem  świętowania rocznicy  utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w klasach 1-3 był krótki apel dla uczniów prezentujący najważniejsze dokonania i osiągnięcia KEN.

Uczniowie klas 4-8 podczas lekcji z wychowawcą przypomniały sobie historię uchwalenia KEN. Wychowankowie mieli też możliwość prześledzenia, kiedy i w jaki sposób obchodzi się Dzień Nauczyciela w różnych państwach oraz, jakie ważne dla danego kraju wydarzenie upamiętnia to święto. Dla uczniów zainteresowanych sztuką plastyczną zorganizowano szkolny konkurs plastyczny na reklamę lub plakat ulubionego przedmiotu w szkole. Wiedza i wyobraźnia nie dają zamknąć się w określonych ramach. W formie plakatu uczniowie wyróżnili przedmioty szkolne, które ich pasjonują. Samorząd Uczniowski obdarował każdego nauczyciela jabłkiem z zamieszczoną na nim sentencją, dziękując za dotychczasową pracę i życząc dużo zdrowia i sił do dalszej pracy!

Dzień chłopaka = Dzień krawata

29 września obok DNIA CHŁOPAKA , obchodziliśmy też DZIEŃ KRAWATA. Chłopcom przygotowano w różnych klasach ciekawe atrakcje, niespodzianki i dużo zabawy. Krawat zaś zwalniał tego dnia wszystkich z odpytywania. Z kolorowymi krawatami było elegancko, a na pewno zabawnie. Pomysłodawcą akcji był Samorząd Uczniowski.