Autorzy pięknych pisanek nagrodzeni

Czy można połączyć przygotowania do Świąt Wielkanocnych z nauką j.niemieckiego? Nasi uczniowie doskonale opanowali tą umiejętność. Podjęli trud udziału w adresowanym do naszych poliglotów szkolnym konkursie na najpiękniejszą pisankę wielkanocną w barwach flagi niemieckiej. Powstały zaskakująco kreatywne pisanki. Jury nie miało łatwego zadania, aby wybrać konkursowe podium dla zwycięzców.

Wyniki prezentują się następująco:
I miejsce: Milena Ginter (kl.2a)Amelia Ciciora (kl.2a)
II miejsce: Agata Dobrowolska (kl.2a), Krystian Tokarz (kl.2a), Nikola Tumidajewicz (kl.4a)
III miejsce: Hanna Jurczyk (kl.1a), Lena Bryła (kl.2a)
Wyróżnienia: Róża Langner (kl.1a), Miłosz Socha (kl.2a), Maja Nigborowicz (kl.2a), Karol Pachana (kl.4b), Karol Styczyński (kl.7a), Kinga Szafarz (kl.4b)
Wszystkim konkursowiczom dziękujemy za przepiękne prace, nagrodzonym gratulujemy wyróżnienia.

Happy St.Patrick`s Day

17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku). Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka.

Elementów związanych z celebracją tego ważnego święta w krajach anglojęzycznych nie mogło również zabraknąć w naszej szkole. Podczas lekcji języka angielskiego oraz zajęć dodatkowych uczniowie poznawali ważne tradycje związane z obchodami święta, uczyli się nowych zwrotów i piosenek, wykonali prace plastyczne związane z symboliką Irlandii. Nie zabrakło muzyki, tańców i wesołych zdjęć.

REKRUTACJA

Informujemy, że ruszyła rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024 - dzieci z obwodu naszej szkoły.

Rekrutacja dla dzieci spoza obwodu ruszy 1 marca 2023 r. o godziny 8.00.

Zapisy zakończą się 24 marca 2023 o godzinie 15.00.

Zapisy on-line w aplikacji Nabór VULCAN:   https://naborsp-kandydat.vulcan.net.pl/jaslo

Rodzice/Prawni opiekunowie kandydatów rejestrują dziecko w aplikacji Nabór VULCAN, a nastepnie składają w sekretariacie szkoły papierową wersję  zgłoszenia wydrukowaną z systemu i podpisaną przez rodziców (prawnych opiekunów).

Informacje w sprawie rekrutacji pod nr: 13 446 3754

Zapraszamy uczniów klas trzecich SP nr 1!

Od dnia 1.03.2023 rozpoczyna się składnie wniosków o przyjęcie do oddziału sportowego klasa IV (piłka siatkowa) na rok szkolny 2023/2024  dla uczniów obecnie uczących się w klasach trzecich szkół podstawowych.

Rodzice kandydatów składają

  1. Wniosek o przyjęcie do oddziału sportowego (Załącznik 1);
  2. Zgodę rodziców na udział w próbach sprawności fizycznej (Załącznik 2);
  3. Zaświadczenie  lekarskie potwierdzające bardzo dobry stan zdrowia kandydata, kwalifikujące do oddziału sportowego o specjalności piłka siatkowa wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wszelkich informacji na temat nauki w klasie sportowej pod numerem telefonu: 13 446 3754

Nasze skarby…

W ramach akcji „Czytam sobie” uczniowie klasy 1a wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Seria książek „Czytam sobie” obchodzi swoje 10-te urodziny. To fantastyczna seria książek dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z nauką czytania. Kilka poziomów, ciekawe historie i niezwykłe przygody napisane przez znanych polskich autorów i autorek tworzących literaturę dziecięcą m.in.: Zofię Stanecką, Rafała Witka, Justynę Bednarek i in.  Nasze pierwszaki po zapoznaniu się z serią, wysłuchały książki Wojciecha Widłaka „Marta i skarby”. Była ona świetną okazją do rozmowy co to jest skarb, co można z nim zrobić. Temat ten wzbudził w uczniach duże emocje. Na ich ostudzenie każdy w klatce kliszy fotograficznej narysował swoje skarby. Zajęcia rozbudziły w uczniach chęć czytania i poznawania nowych bohaterów serii „Czytam sobie”.

Burzliwe doświadczenie!

Uczniowie klas siódmych podczas lekcji chemii wykonali burzliwą reakcję. Po zmieszaniu dwóch składników dostępnych w każdym domu, balon sam się napełnił. Jednym z produktów reakcji jest dwutlenek węgla, gaz który znaleźć można w każdym napoju gazowanym. Efekt był zadziwiający!

Lapbooki na lekcjach historii

Często nauka historii kojarzy się tylko z nauką dat, ale przecież to nieprawda! W SP1 lekcje historii są ciekawe i twórcze. Jedną z ulubionych przez dzieci form pracy jest lapbook czyli rodzaj książki stworzonej na bristolu z maksymalnie dużą ilością zakładek, kieszonek, kopert i schowków, które zawierają przeróżne informacje. Zabawa polega na tym, że każdy rodzaj informacji jest przekazywany w inny ciekawy i zaskakujący sposób. Rozwija kreatywność, zdolności manualne, umiejętność planowania oraz uczy cierpliwości. Uczniowie klas 6 a i 6b przygotowali dwa lapbooki: "Królowie elekcyjni" oraz "Wiek XVII- stulecie wojen". Zapraszamy do oglądania prac uczniów na gazetce na II piętrze.
 

Z wizytą w Japonii!

W projekcie ogólnopolskim „Czytam sobie” uczestniczyli uczniowie klasy 2b. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, podczas warsztatów literacko – plastycznych pod kierunkiem Pani Renaty Grzegorczyk dzieci powędrowały do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby rozwikłać zagadkę - Czy japonki wymyślono w Japonii? Uczestnicy warsztatów zobaczyli  na mapie gdzie leży Japonia, jak wygląda flaga tego kraju i które miasto jest jego stolicą. Na podstawie książki „Akiko i Helenka” – K. Kozłowskiej wykonali mapę myśli o tym odległym i niezwykłym kraju. Uczniowie wykazali niezwykłe zainteresowanie tematem, z wielkim zaangażowaniem wykonali place plastyczne . Chętnie szukali innych ciekawostek  na wystawce książek powiązanych z tematem. Dla drugoklasistów była to pasjonująca przygoda i jedno z piękniejszych spotkań literackich.

Siatkarze SP Nr 1 w Jaśle mistrzami powiatu jasielskiego!

W sali gimnastycznej SP Nr 1 odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców. Nasi chłopcy pokonali kolejno swoich rówieśników z SP Szebnie 2:0, oraz SP Nr 1 Osobnica 2:0,tym samym zajmując 1 miejsce w całych rozgrywkach, uzyskując awans na szczebel rejonowy. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Zapraszamy!

Zapraszamy do wzięcia udziału w corocznym konkursie poetyckim na Najlepszego Poetę Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. W tym roku motywem przewodnim językowego współzawodnictwa jest słowo: Matka. W konkursie wziąć udział mogą wszyscy uczniowie Jedynki. Wiersze oceniane będą w trzech kategoriach:
- uczniowie klas I – III szkoły podstawowej,
- uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej,
- uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej.

Prace konkursowe należy składać u p. Katarzyny Czerwonki i p. Justyny Rogali w terminie do 21 kwietnia 2023 roku.

Celne oko, precyzja, spryt...

….to właśnie ćwiczyli uczniowie klasy 5a na wirtualnej strzelnicy w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie. Uczniowie poznali zasady korzystania z broni i jej budowę - mieli nawet okazję złożyć i rozłożyć karabin! Obecny instruktor zadbał o całkowicie bezstresową atmosferę, pełnię komfortu i co najważniejsze - bezpieczeństwa. Należy podkreślić, że wielokrotnie udowodniono pozytywny wpływ strzelectwa na psychikę dzieci. Jest to sport wymagający spokoju i skupienia, gdzie niecierpliwość od razu widać na tarczy.

Uczniowie zwiedzili także Ośrodek Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej im. Leona Karcińskiego. Z historią tego miejsca, regionu i eksponatami zapoznał nas sam dyrektor muzeum – p. Jerzy Dębiec. To była bardzo ciekawa lekcja historii.