Już wiemy co to anemometr

W dniu 3 marca uczniów klas 1-3 odwiedzili niecodzienni goście – kominiarze. Byli to pracownicy Usługowego Zakładu Kominiarskiego Bartłomiej Zimowski. Celem spotkania było poznanie zawodu kominiarza. W trakcie wizyty dzieci pogłębiły wiedzę na temat pracy kominiarza, poznały  niektóre narzędzia pracy –  zestaw kominiarski: szczotka wycior, kula - podstawowe wyposażenie  kominiarza oraz liny, różne rodzaje szczotek, anemometr - przyrząd służący do sprawdzania ciągu w kanałach wentylacyjnych. W trakcie spotkania goście omówili i zademonstrowali w jaki sposób czyści się komin, a dzieciaki pod czujnym okiem fachowców sprawdzały swoje umiejętności i siły przy tej czynności. Podczas wizyty omówiono także zagadnienia związane ze smogiem i czadem. Serdecznie dziękujemy pracownikom Usługowego Zakładu Kominiarskiego Bartłomiej Zimowski za przybycie do szkoły i przekazanie dzieciom tylu ciekawych informacji dotyczących ich profesji.

Zapraszamy uczniów kl.7

Logopedyczna frajda

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy uczniowie klas I-III uczestniczyli w zawodach logopedycznych. Dzieci zmagały się z różnorodnymi zadaniami logopedycznymi wykorzystując do tego specjalistyczne pomoce. Jednak największą popularnością cieszyły się ćwiczenia oddechowe z użyciem dmuchajek, rurek, piórek czy też… baniek mydlanych. Zabawa była wspaniała, a potyczki emocjonujące. Okazuje się, że ćwiczenia buzi i języka wcale nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie, mogą być źródłem prawdziwej frajdy!

Życzenia!

Zbój, Mruk i reszta…

Uczniowie kl. 4b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską – autorką  książek m.in.  „Najwierniejsi przyjaciele”, „Dziadek na huśtawce”, „Nie ma nudnych dni”. Spotkanie miało tytuł " Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach R.  Piątkowskiej”. Podczas spotkania autorka przybliżyła zwierzęcych bohaterów swoich książek, podkreślając, że opowiadane historie zdarzyły się naprawdę. Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać fragmentu książki, który przeczytała, towarzysząca pisarce lektorka Malwina Kożurno. Wspaniała interpretacja pani Malwiny sprawiła, że dzieci słuchały z zapartym tchem. Spotkanie z panią Renatą Piątkowską było bardzo ciekawe i dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie dzieci otrzymały dedykację wraz z autografem pani Renaty Piątkowskiej w zakupionych przez siebie książkach. Wszystkich zainteresowanych twórczością pisarki zapraszamy po jej książki do biblioteki szkolnej.

Nasi uczniowie to poligloci

Uczniowie klasy 2a doskonale i z wielkim zaangażowaniem przyswajają równolegle 2 języki obce - język angielski i język niemiecki. Zadowolone twarzyczki obrazują ich sukces - kolejny rozdział opanowany na "6". Tym razem stworzyli na zajęciach projekty pt: "Rodzina".

Uwaga konkurs!

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, który obchodzony jest 6 marca ogłaszamy Szkolny Konkurs Logopedyczny. Konkurs polega na zrobieniu zdjęcia przez członka rodziny, na którym uczeń wykonuje ćwiczenie logopedyczne.
Szczegóły konkursu znajdują się na plakacie. Życzymy mile spędzonych chwil podczas rodzinnej zabawy. Powodzenia!

Wiosna tuż, tuż...

Wypatrując pierwszych oznak wiosny uczniowie klasy 1 a i 1 b postanowili zadbać o kwiaty w klasach oraz założyć swoje małe hodowle. Przesadzanie kwiatów do większych doniczek, naturalne odżywienie, sianie nasion nowych kwiatów oraz hodowla rzeżuchy były okazją do rozmowy czego potrzebują rośliny, by pięknie rosły, cieszyły nasze oczy oraz były doskonałym dodatkiem do kanapek. Takie praktyczne zajęcia połączone z nauką sprawiły naszym pierwszakom dużo radości. Kwiaty w naszych klasach pięknie kwitną, nasiona kwiatów powoli kiełkują, a rzeżuchę dzieciaki zajadają podczas śniadania. I cały czas prowadzą przyrodnicze obserwacje!

Fantastyczny sukces zespołu Nos w kajaku!

Miło nam poinformować, że w dniach 24-26 lutego odbył się w Tarnobrzegu XXIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec”,  podczas którego zespół NOS W KAJAKU z Hufca ZHP Jasło zdobył główną nagrodę Grand Prix Śpiewograńca 2023. W zespole tym wystąpiła uczennica naszej szkoły dh. och. Julia Lubojemska. W nagrodę Zespół otrzymał nominację na 48. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, który odbędzie się 10-12 marca br. w Łodzi. Serdeczne gratulacje dla całego zespołu!

Prawda daje siłę, kłamstwo osłabia

W ostatnim czasie uczniowie klasy 2c uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu „Przeżywam, wyrażam, jestem” w MBP. Tym razem rozmawialiśmy o prawdomówności. Zajęcia zostały oparte na książeczce pt. „Lena. Ile waży kłamstwo?”, która w piękny i przystępny dla małych uczestników sposób, opowiada o tym, że zawsze warto mówić prawdę. O tym, czy warto być prawdomównym, wypowiadali się sami uczestnicy. Spotkanie miało na celu ukazywanie, że prawda, choć czasem przykra i bolesna, jest najważniejsza. Kłamstwo, które często jest przychylne w trudnych sytuacjach, okazuje się, że pociąga za sobą kolejne, a i tak wyjdzie na jaw. Uczniowie zrozumieli też, że przyznanie się do kłamstwa przed rodzicami wymaga dużej odwagi. Dlatego – mówmy prawdę!

Uczniowie 2 b czytają dla przyjemności

Z wizytą do szkolnej biblioteki wybrali się uczniowie klasy 2b, dla których  biblioteka to miejsce magiczne.  Podczas spotkania z bibliotekarką Panią Beatą Cygnar uczniowie uzyskali wiele cennych informacji na temat zbiorów książek, działów tematycznych  oraz zasad porządkowania bibliotecznych  katalogów. Zdobyli wiedzę związaną z budową i etapami powstawania  książki.  Mieli okazję podziwiać szatę graficzną znanych baśni, nauczyli się korzystać ze spisu treści oraz encyklopedii. Porządkowali alfabetycznie książki według nazwisk ich autorów. Wiele radości dostarczyło rozpoznawanie utworów na podstawie fragmentów. W nagrodę za wielkie zainteresowanie i ciekawość poznawczą czekały na drugoklasistów  niespodzianki, którymi  były tematyczne wyklejanki do klasowych zeszytów, a także z czego najbardziej się cieszyli -  zakładki do książek, zachęcające do poznawania przygód nowych książkowych kolegów. Zachęceni natychmiast wypożyczyli książeczki do samodzielnego czytania w domu, ponieważ  motto klasy 2 b brzmi: „CZYTAM dla PRZYJEMNOŚCI”.

Matematyka na wesoło

Nauka przez zabawę to najlepsza forma utrwalania i doskonalenia opanowanych umiejętności. Uczniowie klasy 1 a postanowili przez zabawę w sklep sprawdzić w praktyce jak wykonywać obliczenia pieniężne i rachunkowe w opanowanym zakresie. Każdy mógł być kasjerem  i klientem, ale  największa frajda była z robienia zakupów. To była super lekcja matematyki!