„Dziel się uśmiechem”
Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk, symbolizuje radość i szczęście. Aby uśmiech był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków u dzieci. W roku szkolnym 2024/2025 wszyscy uczniowie klas I-III wzięli udział w Programie Edukacyjnym „Dziel się uśmiechem” realizowanym przez Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej.
Głównym celem tego programu jest budowanie wśród uczniów świadomości, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej w czterech prostych krokach. Podczas zajęć z wychowawcą oraz prelekcji Pani pielęgniarki szkolnej poruszane były zagadnienia z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej, zbilansowanej, zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia. Każdy uczestnik z klasy I-II otrzymał zestaw do pielęgnacji zębów składający się z materiałów edukacyjnych zawarte w książeczce „Dziel się uśmiechem”, a klasy III „Grafik mycia zębów”.
Odbudowane Jasło w oczach młodych artystów – gratulujemy Nikoli!
W tym roku pod hasłem „Jak feniks z popiołów – odrodzenie Jasła” odbył się XVIII Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, organizowany przez Jasielski Dom Kultury. Nawiązywał on do 80. rocznicy wysiedlenia i zburzenia miasta, a celem jego było pokazanie piękna miasta, które mimo, iż prawie doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej, podniosło się dzięki wysiłkowi i pracy jaślan, zostało odbudowane i odrestaurowane. Na konkurs wpłynęło aż 65 prac uczniów z 17 szkół podstawowych. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 6a – Nikola Tumidajewicz została laureatką tej edycji konkursu. Serdecznie gratulujemy!
Zimowe szaleństwo klasy 2b!
To był wyjątkowy dzień! Korzystając z pięknej zimowej pogody - uczniowie klasy 2b wybrała się na podbój śnieżnych stoków... Ogródka Jordanowskiego! Sanki, śnieżki, bałwany - zabawy było co niemiara! Dzieci wróciły do szkoły z rumianymi policzkami i uśmiechami od ucha do ucha. To był dzień pełen słońca i radości!
Założyli „Koci biznes”
Z okazji 138. rocznicy urodzin genialnego matematyka Hugo Steinhausa, Generator Nauki GEN w Jaśle zaproponował uczniom szkół podstawowych udział w niezwykłych warsztatach. W jednym z nich uczestniczyli uczniowie klasy 4a. Warsztat miał formę gry matematyczno-ekonomicznej pt. „Koci biznes”. Czwartoklasiści wcielili się w rolę pracowników firmy produkującej koty z origami. W trakcie trzech pasjonujących rund gry inwestowali pieniądze w zakup produktów potrzebnych do produkcji papierowych kotów, tworzyli je i sprzedawali zarabiając fikcyjne pieniądze. Cały czas musieli współpracować ze swoją grupą ustalając kolejne inwestycje, planując w jakim rozmiarze i kolorze koty przyniosą im największy zysk. Niezależnie jednak od przyjętych strategii czy uzyskanych na końcu zysków, wszyscy uczestnicy warsztatów świetnie się bawili i zgodnie przyznali, że był to dla nich ciekawie i pouczająco spędzony czas.
Młodzi poeci na rzecz środowiska – sukces naszych uczniów!
Wszyscy chcemy cieszyć się zdrowiem, a czyste powietrze to ważny warunek naszej zdrowej kondycji . Kształtowanie świadomości ekologicznej to podstawa działań mających chronić nasze środowisko od szkodliwych wpływów cywilizacji. Wyzwanie to podjęli uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w Artystycznym Konkursie Ekologicznym dla uczniów szkół powiatu jasielskiego „Czyste powietrze - wspólna sprawa” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle w grudniu 2024 roku. Nasi poeci osiągnęli duży sukces - Bartłomiej Szudy (kl. 6 c) zdobył I miejsce, a Kacper Jaracz (kl. 6 c) - III miejsce w kategorii literackiej.
Dnia 15 stycznia 2025 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu. Nagrody ufundowane przez Powiat Jasielski wręczał: Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta Jasielski. Podczas uroczystości Bartek i Kacper odczytali swoje - nagrodzone przez jury - wiersze. Gratulujemy naszym szkolnym poetom sukcesu i dziękujemy za inspirację do dbania o naszą planetę!
A może kule do kąpieli…?
Nie macie pomysłu na prezent na Dzień Babci i Dziadka? Uczniowie IVc mają rozwiązanie - proponują wykonanie własnoręcznych, ekologicznych kul do kąpieli, które zachwycą każdego dziadka i babcię. Ich sekret tkwi w prostych składnikach i wyjątkowym efekcie musowania w wodzie. Co jest potrzebne? Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, oliwka dla dzieci, ulubiony olejek zapachowy i odrobina barwnika spożywczego. Dzięki reakcji kwasowo-zasadowej soda i kwasek stworzą widowiskowy efekt musujący, a pachnące olejki wypełnią łazienkę aromatycznym zapachem. Zrób to sam i podaruj dziadkom chwilę relaksu!
Sukces Zuzi i Nicole w Ogólnopolskiej Olimpiadzie!
Sesja jesienna Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z fizyki za nami. Sprawdza ona wiedzę uczniów w zakresie znajomości najważniejszych pojęć związanych z fizyką. Pozwala również urozmaicić zajęcia lekcyjne oraz stanowi zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów.
Miło nam poinformować, iż dwie uczennice naszej szkoły z klas siódmych: Zuzanna Sarna (kl.7b) oraz Nicole Lipka (kl.7c) zostały laureatkami tej Olimpiady. Gratulujemy ogromnego sukcesu dziewczynom, gdyż tylko duży wkład pracy i poświęcony czas mógł doprowadzić ich do takiego sukcesu. Życzymy oczywiście dalszych sukcesów i nieustającej pasji do nauki!
Angielski na zakupach
Jedna z naszych sal do nauki języka angielskiego zamieniła się w tętniący życiem sklep! Czwartoklasiści z klasy 4a mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce, wcielając się w role sprzedawców i klientów. Przygotowania do zajęć były równie ekscytujące, co sama zabawa – uczniowie stworzyli stoiska, zaprojektowali ceny, przynieśli rekwizyty i nawet przygotowali własne „pieniądze”. Podczas odgrywania scenek „w sklepie” wszyscy z zapałem używali przydatnych zwrotów, które poznali na lekcjach.
Śmiechu, pozytywnej energii i radości nie brakowało! Takie zajęcia to nie tylko świetna zabawa, ale też doskonała motywacja do dalszej nauki. Kto wie, może w przyszłości czwartoklasiści wykorzystają zdobyte dziś umiejętności w prawdziwych zakupowych sytuacjach?
Dwutlenek węgla? A co to takiego?
Uczniowie klas siódmych na lekcjach chemii produkowali gaz, który nie podtrzymuje spalania, ale jest potrzebny do procesu fotosyntezy. Gaz ten to dwutlenek węgla i zapewne, każdy robiąc przysłowiowy ,,domowy wulkan'' z octu i sody go wyprodukował. W wyniku tej reakcji powstaje między innymi octan sodu, woda i dwutlenek węgla, którego ilość w atmosferze to około 0,04%, ale to właśnie on spowodował, że nasze balony się napompowały. Doświadczenia to ciekawa nauka i świetna zabawa!
Korzystaj z głową!
Młodzież z klas 7b i 7c miała okazję poznać fascynujący świat sztucznej inteligencji podczas warsztatów „Narzędzia SI w codziennej pracy i nauce”, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Uczniowie odkryli, jak narzędzia SI mogą wspierać ich w nauce języków obcych, przygotowaniach do egzaminów czy tworzeniu kreatywnych projektów, takich jak generowanie muzyki, obrazów czy tekstów. Co więcej, młodzież dowiedziała się, że korzystanie z AI wymaga rozwagi – szczególnie w kontekście ochrony prywatności, bezpieczeństwa danych i krytycznego podejścia do informacji, które AI dostarcza.
Największym hitem warsztatów okazały się praktyczne zadania, w których uczestnicy tworzyli pytania dotyczące swoich zainteresowań, od ulubionych drużyn piłkarskich po lokalną historię. Kulminacją kreatywnych zmagań było stworzenie tekstu piosenki i muzyki na podstawie kilku podanych haseł – efekt zaskoczył nawet samych twórców!
Tego rodzaju warsztaty uczą odpowiedzialnego i świadomego wykorzystywania nowoczesnych technologii.
Podwójne podium w szkolnej lidze halowej im. Edwarda Nazgowicza!
Zakończyła się szkolna liga halowa piłki nożnej im. Edwarda Nazgowicza. Rozgrywki rozegrane były w 2-ch kategoriach wiekowych - klasy 6 i mł. oraz 4 i mł. Do każdej kategorii zgłosiło się 10 szkół z powiatu jasielskiego. Reprezentanci naszej szkoły spisali się naprawdę wybornie. W klasach szóstych zajęliśmy 2 miejsce, a w turnieju klas 4 - miejsce trzecie. Każda grupa rozegrała 5 kolejek ligowych ("każdy z każdym" - mecz plus rewanż).
Najlepszym zawodnikiem drużyny SP1 został Radosław Czerwonka, natomiast najlepszym zawodnikiem drużyny SP1 został Hubert Gajda.
Reprezentacja SP1 klasy 6 : Jakub Michalski, Szymon Wyderka, Piotr Janusz, Radosław Czerwonka, Filip Libuszowski, Krystian Cieśla, Dominik Dziedzic, Antoni Kosiba, Bartosz Stasiowski, trener - p.Oktawian Flis
Reprezentacja SP1 klasy 4: Victor Najda, Hubert Gajda, Gabriel Kmiecik, Jakub Korczykowski, Aleksander Sierakowski, Hubert Wróbel, Zofia Szlęzak, Antoni Suski, Igor Winogrodzki, Kacper Madejczyk, Wiktor Pasterz, Milena Kosiba, trener - p.Oktawian Flis
Gratulujemy wyniku i czekamy na kolejne sukcesy sportowe!
Konkurs ,,Da Vinci” rozstrzygnięty!
Powiatowy Konkurs ,,Da Vinci” z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych odbył się po raz 10. Uczniowie musieli zmierzyć się z testem zawierającym pytania z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. W etapie finałowym wzięło udział aż 108 uczniów ze szkół powiaty jasielskiego. Z ogromną przyjemnością oznajmiamy, że uczeń naszej szkoły Tomasz Iwanicki (kl. 8c) został Laureatem konkursu. Również niemały sukces odnieśli trzej inni nasi uczniowie: Wojciech Musiał (kl.8b), Szymon Sypień (kl.8a) i Franciszek Myśliwiec (kl.8b) – zostali bowiem Finalistami. Serdecznie gratulujemy chłopakom tego sukcesu!